הצטרפות לאינדקס הדיאטנים פאב דיאט

תוספי מזון

פורסם ב - 17/03/2011

מאת: יוסי גרוסמן, תזונאי – דיאטן בסניף כסייפה, מחוז דרום, ועוסק בתחום בריאות הציבור במזון בארגונים שונים.

   שלח דוא''ל לכותב/ת

רבים מהאנשים לרבות אנשי המקצוע משתמשים במונח "תוסף מזון" לויטמינים ומינרלים (מיקרונוטרינטים) הניתנים למצבי חסר, חולי, שיפור תפקודי הגוף וכו' אך הגדרה זו אינה נכונה והיא מתייחסת למונח "תוסף תזונה".
"תוסף מזון" כהגדרתו ע"י המחוקק: חומר המוסף למזון למטרה טכנולוגית, שאינו נועד לצריכה כשלעצמו כמזון או רכיב בו, ולמעט חומר מסייע ייצור, תוסף תזונה וחומר טעם וריח.
אנו פוגשים תוספי מזון כמעט בכל מזון מעובד, רבים מאזרחים, מטפלים, ובעיקר המתנגדים למזון מעובד תולים באופן ישיר בין הימצאות תוסף מזון לפגיעה בבריאות הציבור.
ראשית עלינו לדעת מה תפקיד תוספי המזון בעיבוד המזון או בשפת המחוקק "מטרה טכנולוגית" : איכות, מרקם, צבע, שימור ועוד הרבה.......
מקציפים, מקרישים, חומרי הזגה, חומרי הלחה, עמילנים, מעובדים, משמרים, חומרי הדף, מתפיחים, תמציות, מייצבים,ממתיקים,מסמיכים, מווסתי חומציות, חומצות, מונעי התגיישות, מונעי קצף, מעכבי חמצון, חומרי מילוי, צבעי מאכל, מתחלבים, מלחים מתחלבים, מגבירי חוזק, מחזקי טעם, מטפלי קמח .
כפי שרואים התפקידים המצוינים מתייחסים לפעילות במזון, אריזת המזון, תכונות ארגונולפטיות של המזון ולא לתפקידים קליניים בגוף האדם.
הגוף הראשי והמוביל בישראל לאישור, פיקוח, רישום,קביעת הנחיות, תקנות, פרסומים, סימון, בטיחות, יצור, הובלה, יבוא, אחסנה ושימוש ביצור המזון הוא שירות המזון הארצי במשרד הבריאות. המשרד נעזר גם בארגונים לאומים ובינלאומיים בעולם המשפעים על מחקר, חקיקה ובטיחות מזון לדוגמא: ( Food and Agriculture Organization of the United Nations
וכן USP U.S PHARMACOPEIA) .

להלן כמה מושגים ורעיונות מרכזיים בתחום:
בטיחות בתוספי המזון היא: ניהול, הערכה, העברת מידע ומחקר סיכונים לגבי השפעת תוספי המזון על בריאות האדם, לדוגמא: צריכה מידית ולאורך זמן, כמויות משתנות, בשילוב חומרים, קבוצות סיכון (נשים הרות, ילדים, חולים וכו') וקריטריונים נוספים .
הבטיחות נבדקת ונקבעת גם באמצעות השגחה על תנאי היצור(תהליך יצור, אחסון, הובלה וכו'), מדדי רעילות, מידע מחקרי וקליני, מפרטים, אנליזות, שיטות בדיקה ועוד.
על תוסף המזון המתקבל לייצור במפעל מזון חייב להיות מצוין "מתאים למזון" או FOOD" GRADE".
כמה מותר להוסיף – על היצרן להוסיף את התוסף מזון ברמה הנמוכה ביותר אשר תוביל אותו ל"מטרה הטכנולוגית" במזון. ניתן למצוא את הכמויות המוגדרות בחקיקה רשימת תוספי מזון על-פי תקנות בריאות הציבור )מזון) )תוספי מזון( התשס"א – 2001 ינואר 2001 מהדורה מעודכנת – מאי 2010 .
סימון הרכיב על גבי האריזה: נושא כאוב הוא השמצת היצרן והמחוקק שאינם כותבים או אוכפים את הכיתוב המלא , הנכון או המוסתר. אך נושא זה הוא פתיר כי היצרן מחויב לעמוד בתקן ישראלי 1145 "סימון מזון ארוז מראש" , תקנות בריאות הציבור (מזון) (תוספי מזון), התשס"א 2001 ותקנות בריאות הציבור (מזון) (סימון תזונתי), התשנ"ג-1993.
ישנם חומרים המחויבים ברישום מלא של השם (עברית או אנגלית) ומספר E (מס' התוסף באיחוד האירופי), בחלק מהתוספים מותר הרישום לבחירה או שם מלא או מספר E אך בכולם מחויב כיתוב התפקיד הטכנולוגי.
"תסחיב"- יתכן ומוצר (והיום אנו יודעים שיש הרבה כאלה) מורכב מכמה מוצרי מזון שונים כגון גבינה עם זיתים ,ביסקוויט עם שוקולד או שבמהלך יצורו הוכנס חומר גלם מעובד עם תוספי מזון. אם נמצא תוסף מזון היצרן חייב לפעול לפי התקנות הנ"ל והתקנים ולסמנו במוצר הסופי.
סימונים נוספים: לעיתים נמצא ליד התוסף סימון אותיות באנגלית כגון: ,a,b,c,d או הסימנים i, i i , i i i סימנים אלה יכולים לבטא את מקור התוסף ( מיצוי טבעי, גידול חד תאי ,ריאקציה כימית, הבדלה איזומרית וכו').

ולענייננו: אין ספק כמטפלים אנו מעודדים צריכת מזון לא מעובד אך בעידן המודרני קשה למצוא אורח חיים שאינו נוגע במזון מעובד כלשהו.......
אנו למדנו את רזי המדע, לסיוע למטופלים בבחירת וצריכת המזונות, וכן כתזונאים הנמצאים בארגוני בריאות או אפילו בתעשיית המזון.
אנו צריכים להיות בקיאים במהות, אישור וסימון התוסף על גבי אריזת המוצרים כדי שנוכל לתת את המידע הנכון, עדכני והמידתי לגבי מוצר מזון המכיל את תוסף המזון.
קישורים מומלצים:
• חינם - את כל המידע הנוגע לחקיקה (תקנות) ניתן גם להשיג באתר משרד בריאות –שירות המזון והתזונה- מזון=527&PageId=3101 )
http://www.health.gov.il/pages/default.asp?maincat=51&catId

• חינם -המועצה הישראלית לצרכנות- מדריך לסימון מזון
http://www.consumers.org.il/category/Food-Labels-Guide

• חינם - ניתן למצוא מידע עולמי לכל תוסף מזון באתר ארגון הבריאות העולמי –The Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA) ) )
http://www.fao.org/ag/agn/agns//index_en.asp

• בתשלום - Food Chemicals Codex (FCC) אקדמיה הלאומית למדעים ארה"ב
http://www.usp.org/fcc/

מקורות:

• תקנות בריאות הציבור (מזון) (תוספי מזון), התשס"א 2001, אתר שירות המזון הארצי.
• רשימת תוספי מזון על-פי תקנות בריאות הציבור )מזון) )תוספי מזון(התשס"א – 2001 ינואר 2001 מהדורה מעודכנת – מאי ,2010 אתר שירות המזון הארצי.
• אינג' שי חן , חוברת עזר לתקנות בריאות הציבור )מזון) (תוספי מזון), התשס"א 1, 200 אתר שירות המזון הארצי.
• תקנות בריאות הציבור (מזון) (סימון תזונתי), התשנ"ג-1993, אתר שירות המזון הארצי.
• FOOD CHEMICALS CODEX , seventh Edition, 2010-2011, USP
• The Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA)


אולי יעניין אותך גם...

גיהוקים

גיהוקים

פורסם ב -22/02/2011

איך מטפלים בגיהוק כרוני. מאת: רפי שטקלר - דיאטן קליני B.Sc במדעי התזונה.מטפל ומר...

המשך...
מתכוני עוף - יתרונות תזונתיים

מתכוני עוף - יתרונות תזונתיים

פורסם ב -31/01/2009

שלושה מתכוני עוף תוך ציון יתרונותם התזונתיים - מתכון לחזה בדבש וג'ינג'ר, מתכון ל...

המשך...
עורך התכנים באתר: רפי שטקלר - דיאטן קליני