הצטרפות לאינדקס הדיאטנים פאב דיאט

תעשו לחיים! עם כוס מים...

פורסם ב - 22/12/2011

מאת: איילת גוטרמן - דיאטנית קלינית וספורט

   שלח דוא''ל לכותב/ת

רוצים להרזות? לפני שתנסו לאכול פחות כדאי שתתחילו לשתות יותר.
שתיית מים מספקת אולי נשמעת לחלקכם מעט שולית, אבל בקרב אלו הרוצים להפחית ממשקלם, הנושא הוא אקוטי.
מים
אז למה הקפדה על השתייה כל כך חשובה?

כמה עובדות על השמפניה של הטבע:המים מהווים כ-60%-70% מהרכב הגוף וחיוניותם לתפקודו התקין חשובה מאוד – הם מסייעים בויסות טמפרטורת הגוף, בעיכול המזון וחילוף חומרים, בהובלת חמצן וחומרי מזון לתאים, בסילוק רעלים וחומרי פסולת דרך הכליות, בשמירה על העור, בשמירה על עמוד השדרה והמפרקים בגוף מפני חבלות וזעזועים ועוד. תחלופת הנוזלים בגופנו היא תהליך דינמי והיא דורשת אספקה סדירה של נוזלים - שתייה.המים אינם נשארים בגוף וחלקם אובד בתהליך הנשימה, בזיעה ובצרכים, ולכן ישנה חשיבות מכרעת במילוי מחדש של מאגרי המים בגוף כל הזמן. החזרת הנוזלים נמצאת באחריותנו.
כאשר שומרים על תזונה נכונה, מומלץ לשתות שמונה עד עשר כוסות ביום.

שתן צהוב, לא טוב. שתן שקוף- יצאת אלוף!זוכרים את המשפט הזה של ההורים שלכם? ובכן, הוא נכון לחלוטין!
המדד הטוב ביותר לבדיקת צריכת המים – צבע השתן. צבע שתן בהיר מראה על הימצאות כמות נוזלים מספקת בגוף, לעומת צבע שתן כהה וצהוב המראה על התייבשות ועל הצורך בשתייה. במצב זה צריך לשתות מיד לפחות שתי כוסות מים. סימנים של התייבשות הם: צמא, עייפות, כאב ראש, יובש בפה, כמות שתן קטנה, חולשת שרירים וסחרחורת.
תחושת צמא היא סימן אזהרה של הגוף, המאותת לנו כי הוא זקוק לנוזלים.
הבעיה היא, שעד הזמן שאנו מרגישים צמא, גופנו כבר איבד אחוז או שניים מהנוזלים שבו, לכן יש לשתות באופן תדיר במשך כל היום ללא שום קשר לתחושת הצמא.

שתיתי- רזיתי??מים כשלעצמם אינם מזרזים את חילוף החומרים או את איבוד השומן, אך עדיין, שתייה מרובה חשובה לכל אחד שרוצה לרזות:

1. אנשים רבים לא מזהים את תחושת הצמא בזמן ועלולים להתייבש. אחת הבעיות בזיהוי תחושת הצמא, היא שיש אנשים המפרשים בטעות את תחושת הצמא כרעב. כתוצאה מכך הם אוכלים הרבה, אך מרגישים לא רגועים כי בעצם לא ספקו לגוף את צרכיו האמיתיים. תופעה זו גורמת לאנשים לאכול כשהם בעצם בכלל צמאים וכך כמובן נגרמת אכילה מיותרת לחלוטין.

2.שתיית מים בזמן הארוחה תורמת לתחושת שובע. הלחץ של הנוזלים על דפנות הקיבה משדר למוח תחושת שובע. לכן מומלץ לשתות בזמן הארוחה. כך יש סיכוי שנפסיק לאכול מוקדם יותר.

3.על מנת לפרק חומצות שומן ברקמת השומן שלנו יש צורך בתהליך במולקולות מים. בעת מחסור בנוזלים בגוף המים ילכו קודם כל לפעילויות הקרטיות לתפקודו התקין של הגוף ורק לאחר מכן לפירוק השומן. לכן כמות מספקת של נוזלים בגוף קריטית לירידה באחוזי השומן בגוף.

4. אכילת ירקות ופירות עשירים בנוזלים היא דרך נוספת להוסיף נוזלים לגוף, אך שימו לב שאכילה מרובה של פירות מכילה הרבה סוכרים ויכולה לגרום בסופו של דבר לעלייה במשקל.

5. למי שקשה לשתות כמות גדולה של מים, שתייה דיאטטית הינה תחליף אפשרי. אך שימו לב, המילה "דיאט" או "ללא תוספת סוכר" אינה מעידה בהכרח על היעדר קלוריות. מומלץ להעדיף משקאות שתכולת הקלוריות שלהם היא ארבע קלוריות ל-100 מ"ל ומטה. תוספת של לימון, עלה נענע טרי ואפילו מעט ממתיק מלאכותי למים עשויה לשפר בצורה משמעותית את החשק לשתות.

אז הבנתם את חשיבותם של המים לגופנו...אבל, זכרו והפנימו:

תהליך ההרזיה הוא תהליך מורכב הדורש שמירה על תפקודו התקין והשוטף של הגוף. תזונה ושתייה נכונה הם הכלים להשגת מטרה זו!אולי יעניין אותך גם...

חג הפסח - טיפים שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום

חג הפסח - טיפים שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום

פורסם ב -16/04/2008

דף מידע המרכז את כל הטיפים לתזונה נבונה בחג הפסח , כיצד להימנע מ ''מוקשים'' . הד...

המשך...
מה אוכלים לפני ואחרי ההליכה ברגל?

מה אוכלים לפני ואחרי ההליכה ברגל?

פורסם ב -31/01/2009

דף מידע והנחיות להתאמת התזונה להליכה ברגל

המשך...
עורך התכנים באתר: רפי שטקלר - דיאטן קליני