הוספה לאינדקס הדיאטנים

טבלת ערכי BMI:

תת משקל – פחות מ-19
משקל תקין – 19-24.9
עודף משקל – 25-29.9
השמנה – 30 ומעלה
הסבר התוצאות

חישוב הצרכים האנרגטיים מסתמך על נוסחאות האריס-בנדיקט (HBE) אשר מביאות בחשבון את המשקל הגובה הגיל, המין ורמת הפעילות ומציגות את כמות האנרגיה שיש לצרוך במשך יממה. נוסחאות אלו פותחו באמצעות איסוף מידע אודות אוכלוסיות מגוונות ומהוות כלי עיקרי לחישוב צרכים אנרגטיים. בהיותן נוסחאות כלליות המתבססות על ממוצעים, הן אינן מביאות בחשבון נתונים אישיים כגון מסת שריר, מצב בריאותי, הבדלים בקצב חילוף חומרים וכו'. למרות זאת, נוסחאות אלו מהוות כלי מרכזי עבור דיאטנים להערכת צרכים אנרגטיים. ע"י ניסוי וטעייה ניתן למדוד באופן מדוייק את הצרכים הללו באופן הבא: ניתן להרכיב תפריט על פי המלצות אלו ולצפות בשינוי במשקל לאחר כשבוע שבועיים. חוסר שינוי במשקל יעיד על דיוק בהערכת הצרכים, ובהתאמה גם עלייה או ירידה במשקל יעידו ההיפך. לדוגמא: אם המטרה היא דיאטת הרזייה ,יש לצרוך כ - 500 קלוריות פחות מתוצאת הנוסחה, ולהישקל שוב בכל שבוע. אם הירידה הינה בקצב של חצי קילו בשבוע, ניתן להסיק שהתוצאה מתאימה לנו. אם לא הושג השינוי הרצוי יש לחזור ולהפחית/להעלות את כמות הקלוריות בתפריט. זהו הכלי השימושי ביותר בקרב קהילת אנשי המקצוע בתחום, למרות שקיימים בשוק מכשירים המסוגלים להעריך באופן מדוייק יותר את הצרכים האנרגטיים.

BMI - הינו ערך שאינו חלק מהנוסחה ולא מהווה מדד כלשהו לחישוב צרכים אנרגטיים. זהו מדד המציין יחס בין משקל לגובה, ומהווה אינדיקציה למשקל גוף תקין עבור גורמים רפואיים. במילים פשוטות יותר רופא/דיאטן/קופת חולים יתייחסו אל מטופל באופן שונה על פי תוצאת ה - BMI. טווחי ה - BMI מצויינים במסגרת מצד ימין.

RMR - הינו הערך המשמעותי בנוסחה, והוא למעשה הערך שהנוסחה מחשבת. RMR (Resting Metabolic Rate) זהו הערך שמציין את כמות הקלוריות שהגוף צורך במנוחה, כלומר בשינה של 24 שעות.

Daily needs - סה"כ הקלוריות שיש לצרוך על מנת לשמור על המשקל הנוכחי. מכיוון שאנו לא ישנים 24 שעות, נקבע מקדם לכל סוג פעילות אותו אנו מכפילים בערך שנקרא BMR - Basic Metabolic Rate המציין את כמות האנרגיה בכל שעת מנוחה (למעשה ערך ה - BMR מחושב על פי BMR=RMR/24).

מחשבון לחישוב צרכים אנרגטיים RMR
מין:
גיל: שנים
גובה: ס"מ
משקל: ק"ג
חלוקת השעות על פני היום (סה"כ 24 שעות)
  שינה:
  ספורט:
  עבודה:
  פנאי:

עורך התכנים באתר: רפי שטקלר - דיאטן קליני
אודות | MyClinic | לוח דרושים | שיתוף מידע | אינדקס הדיאטנים